Algoritma ve Akış Şemaları

Algoritmalar

Bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir ve problemin çözümünün adımlar halinde yazılmasıyla oluşturulur. Algoritma basamaklarının bir başlangıcı ve sonu bulunur. Her adımda yapılacak işlem açıkça belirtilir.

Bilgisayarlar problemleri tıpkı bizler gibi çözmeye çalışır. Kullanıcı tarafından kendisine verilen komutları adım adım uygulayarak problemin çözümüne ulaşır. Kullandığımız yazılımların tamamı «kod»
adı verilen bilgisayarın anlayacağı dilde yazılmış özel komutlardan oluşur. Bu kodlar bilgisayar yazılımcıları tarafından yazılır.

Algoritmalar gerçek hayat problemlerinde çözüm üretmek için kullanılabilir, aynı zamanda bilgisayar yazılımları hazırlamadan önce yazılımın genel hatlarını, nasıl çalışacağını belirlemek içinde kullanabiliriz.

Şimdi çok basit bir algoritma oluşturalım.

Ayran Algoritma

Akış Şeması  ( Akış Diyagramı) 

Yapılacak olan adımların grafiksel/şekilsel olarak ortaya koyulmasıdır.  Bu işlem geometrik şekillerle ifade edilir ve her şekil yapılacak olan işlemi gösterir. Örnek verecek olursak yukarıdaki algoritmanın akış şeması şöyle olabilir:

Ayran akış şeması

Akış Şemaları için Kullanılan Semboller;

Akış şeması sembolleri

Örnek: Klavyeden girilen iki sayıyı toplayıp ekrana yazdıran programın akış şemasını çizeceğiz. Önce algoritmasını yazalım.

a

Akış şeması da şu şekilde olacaktır:

a.jpg

Örnek: Işıklara geldiğinde otomobile ne yapması gerektiğini söyleyen akış şeması (Sadece yeşil ve kırmızı renk için düşünelim)

a.jpg

Örnek: Klavyeden girilen iki sayıdan büyük olanını ekrana yazdıran programın algoritması:

ADIM 1: BAŞLA

ADIM 2: A ve B sayısını oku

ADIM 3: Eğer A>B ise A’yı ekrana yaz değilse B’yi ekrana yaz

ADIM 4: BİTİR

a.jpg

Örnek: Şimdi Minecraft oyunundaki Steve karakterine dört blok olacak şekilde duvar ördürelim. Bunun için döngü(tekrarlama) kullanacağız.

a.jpg